План конспект урока
Предмет: Английский язык
Класс: 7
Тема: Современные
технологии используемые подростками.
Цель:
o
Активизация
речевой и мыслительной деятельности учащихся.
o
Расширение
потенциального словаря учащихся и их общего кругозора.
o
Совершенствование
коммуникативной компетенции учащихся
o
Применение знаний
полученных на математике для решения коммуникативной задачи
Задачи
урока:
o
Ознакомить учащихся
с высоко-технологическими средствами используемыми подростками в
Великобритании.
o
Собрать
информацию об использовании гаджетов в классе.
o
Сделать
сравнительный анализ использования гаджетов подростками Великобритании и
одноклассников с составлением графа.
o
Развить навыки
чтения с полным пониманием текста (выбор нужной
информации)
o
Формирование и
развитие языковых речевых умений на
базе прочитанного текста и
составленных графиков.
Оборудование; мультимедийный проектор, доска, раздаточный
материал.
Источники
информации :
- «Английский в фокусе» (Spotlight) под редакцией О.В Афанасьевой, Дж. Дули, И.В., Михеевой, Б.
h
Ход урока
1. Lead-in.
1)-Good morning!
Glad to see you. Please name gadgets which you know.
2)
– Watch the video and write down all gadgets which the
boy have in his bedroom. (keys: digital TV, DVD player, PC+ speakers,
pad) (задача- развитие умения вычленять заданное)
3)
- Close your eyes. Imagine your bedroom. What gadgets
are there.
(дети с закрытыми глазами называют устройства, учитель
в это время на доске рисует диаграмму) (задача-развитие умения соотносить
личный опыт с изучаемым материалом)( учитель заполняет спайдограмму)
![]() |
4)-What is the topic of today's lesson? (“High-Tech Teens”) - slide 1(задача- развитие умения ставить тему урока)
5)- What's the aim of today's lesson? Please choose the best to your
mind from three ones. - slide 2 (задача-развитие умения целеполагания)
1.
To discuss gadgets we have.
2.
To read about
gadgets which British teens have.
3.
To learn and compare the high- tech gadgets are used
by Russian and British teens.
–
Let's divide this aim into some steps. What steps we
have to do to reach the aim? (pairs) (задача-развитие умения из
общего выделять часное)
1. To learn about teens' gadgets in Great Britain.
2. To learn about teens' gadgets in our group.
3. To compare teens' gadgets in
Great Britain with teens' gadgets in our group.
slide 3
2.Predicting the content.
- So today we’ ll learn and compare the high-
tech gadgets are used by Russian and British teens. To do it we have to learn
about British teens then to find out about gadgets your class mates use and to
compare at last. slide 4
1) - So let's open your books on page 51. Look at the
graph and the title of the text and say what do you think the text is about. (задача- развитие умений прогнозировать содержание
текста с опорой на заголовок и диаграмму)
2) – Read the text. Check your ideas and fill in the
chart. -worksheet 1 Fill in the chart with facts which you have
already known before reading the text?, facts which were new for you and facts
which you want to know after reading.
3) – Remind the text, study the graph and answer the questions
of Ex 2. (задача- развитие умений
поискового и изучающего чтения)
(keys: 1) 50%, 2) MP3 and PC, 3) TV, 4) 13%, 5) pocket money or work)
4) Reading for
understanding unknown words (задача- развитие языковой догадки) (Appendix)
– Explain the words in bold.
(in groups)
1. Hanging out (phr v) – spending time
2. average (agj)- typical
1. equipment (n)- things which are
used for certain purposes
2. innovations (n) – newly invented
things
1. console (n) – panel with
switches/buttons used to control a machine/ device
2. survey (n) – set of questions to
find out about something
1. gadgets (n) – small electronic
devices
2. pocket money (n) – money
that your parents give you every week
3.
Investigating
the
figures. (задача- развитие умения исследовать заданное
по схеме) slide 5
1)- So, now it's time to understand how computerized
we are. What high-tech gadgets we have. You'll make a survey and ask your
classmates. But before let's understand the topic of your investigation. Come
and take a piece of paper with one gadget.
( hi-fi, DVD player, MP3 player, PC, Digital TV, game
console, virtual pet)
2) – now make a question of your survey to ask your
groupmates and write in your worksheets. ( Do you have a …...?)
3) – go around the class and ask your group-mates if
they have the gadget. Tick “yes” or “no” column in your worksheet.
4) – count percentage please. (задача- развитие умения делать обобщение исследования
в виде процентного результата)
5) – make a
new graph on the whiteboard (задача-
развитие умения делать обобщение исследования в виде графика)
4. Reflection. (задача-
развитие умения делать вывод исследования в виде монологического высказывания с
опорой на прочитанное и созданную диаграмму) slide 6
In groups use
graphs and the text and compare the high- tech gadgets are used by Russian and
British teens.
High- tech TEENS!
Facts I have known |
The new facts |
What I want to
know more |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Survey.
Question:_____________________________________________
|
name |
yes |
no |
1. |
Garmash Maria |
|
|
2. |
Gonyuk Anastasiya |
|
|
3. |
Malasaeva Arina |
|
|
4. |
Markelova Elizaveta |
|
|
5. |
Melihova Yana |
|
|
6. |
Moshkina Valeriya |
|
|
7. |
Shkurko Egor |
|
|
Count %: № yes * 100%
№ all students
hanging out (phr v)
equipment (n)
console (n)
gadgets (n)
average (agj)
innovations (n)
survey (n)
pocket money (n)
Комментариев нет:
Отправить комментарий